Skip to Main Content

Sheriff History

2017-Current Christopher Brown
 
2015-2016

Richard Swain

Richard Swain died, Bryon Rushing temporarily appointed January 25, 2015; Alan Roberson appointed February 12, 2015

2007-2014

Marty Moss

Marty Moss resigned, Alan Roberson appointed May 23, 2014

2001-2006 Dudley Lemon  
1993-2000 Wayne Milligan  
1991-1992 Wallace Cooper  
1985-1990 Jerry Holmes  
1977-1984 Ron Davis  
1973-1976 DeLane Wright  
1965-1972 A. F. (Pat) Warren  
1959-1964 Martin Turney  
1955-1958 Oran Beasley  
1951-1954 Jesse Baldridge  
1947-1950 Alton Bittle  
1941-1946 Thomas Lafayette Turney  
1935-1940

J. G. Davis

J. G. Davis failed to qualify, Forest Kessinger appointed December 4, 1939; Forest Kessinger resigned, Joe Anderson appointed April 1, 1940

1933-1934 W. B. Ghent  
1927-1932

W. B. Ghent

W. B. Ghent removed, J. P. Hassell appointed May 24, 1932

1921-1926 Emmett Baldridge  
1916-1921

J. W. Duke

J. W. Duke resigned, Emmett Baldridge appointed August 22, 1919

1912-1916 J. R. Wallace  
1910-1912 Brose Masingill  
1906-1910 J. W. Johnson  
1902-1906 A. N. Hilger  
1898-1902 J. B. Ward  
1894-1898 James N. Barrett  
1890-1894 John R. Patterson  
1886-1890 J. E. Brewer  
1883-1886 S. J. Morton  

 

 
Crime Tip Hotline
Submit Via Email